U petak 25.10. družili smo se s učenicima Prirodoslovno-grafičke škole Zadar. Za njih smo proveli aktivnosti misterioznog naziva ‘Aktivistička oluja mozgova’ koju provodimo u sklopu projekta ZD-154-ML. Pokazali smo im načine na koje možemo javni i scenski nastup upotrijebiti u društveno korisne svrhe te kako su kvalitetne i snažne izvedbe mijenjale svijet nabolje.
Od njih smo zauzvrat dobili dubinski uvid u to što znači biti mlad i živjeti u Zadru, koja su njihova nadanja i želje. Sve navedeno ćemo u sklopu našeg projekta ugraditi u nadolazeći rezultat –Program za mlade grada Zadra.
Ovo nam je bila izvrsna baza za naše iduće dvije aktivnosti koje nas očekuju u 2025. godini u sklopu kojih će učenici imati priliku teoriju primijeniti u izvedbeno-aktivističkoj praksi.
Aktivnost pod nazivom Aktivistička oluja mozgova održava se u okviru projekta ZD-154-ML i sufinanciran je sredstvima Europske unije programa Erasmus+.
Prijavi se na besplatni seminar o aktivnom građanstvu i pridonesi izradi Programa za mlade Grada Zadra
Od 19. do 22. rujna 2024. godine u Velom Ižu se održava besplatni seminar namijenjen mladima u dobi od 13 do 30 godina koji ima za cilj upoznati mlade o aktivnom građanstvu, zagovaranju, zagovaračkim alatima i metodama, politikama za mlade na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini, o radu savjeta mladih, sa Zakonom o savjetima mladih, o programu za mlade, te elementima programa za mlade kao što su područja, mjere i aktivnosti programa za mlade, akcijski plan programa za mlade i financijskom planu kroz iskustveno učenje. Tijekom seminara, mladi će se kroz iskustveno učenje osnažiti da budu aktivni u pripremi i provedbi projektnih aktivnosti i raditi na nacrtu Programa za mlade Grada Zadra.
Kada?
Od 19. do 22. rujna 2024. godine. Dolazak u Veli Iž je planiran 18. rujna u popodnevnim satima.
Gdje?
DKC Školj, Veli Iž
Za koga?
Mladi u dobi od 13 do 30 godina starosti.
Kako?
Tijekom aktivnosti mladi će kroz iskustveno učenje, igre i rasprave učiti od svojih vršnjaka i mladih koji su aktivni u lokalnoj zajednici u zagovaranju politika za mlade te stjecati potrebne zagovaračke vještine i znanja. Intencija je da mladi koji će sudjelovati na seminaru Aktivno građanstvo, osnaže se i budu aktivni u pripremi i provedbi projektnih aktivnosti i rade na nacrtu Programa za mlade.
Po završetku seminara mladi će:
– povećati razumijevanje aktivnog građanstva, važnosti uključivanja mladih u društvo
– steći bolji uvid u aktivne javne politike za mlade na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini,
– naučiti što je javno zagovaranje, kako se provodi te koje su metode i alati dostupni za zagovaračke procese,
– naučiti o različitim modelima i principima uključivanja mladih u procese donošenja odluka,
– naučiti osnovne elemente programa za mlade, uključujući područja djelovanja, ciljeve, mjere i aktivnosti,
– steći znanje o financijskim mehanizmima i elementima financijskog plana programa za mlade,
– upoznati se o radu Savjeta mladih, Zakonu o savjetima mladih te s primjerima dobre prakse,
– razviti zagovaračke vještine i senzibilitet za promicanje interesa mladih u lokalnoj zajednici,
– steći vještine nužne za uključivanje mladih u procese donošenja odluka na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini.
Sudjelovanje na seminaru je besplatno. Troškovi smještaja, prehrane, radnih materijala u potpunosti pokriva organizator seminara, a sve nastale putne troškove refundira po završetku aktivnosti prema priloženim računima i putnim kartama.
Rok za prijavu je 6. rujna 2024. godine, a prijavljeni će biti obaviješteni o rezultatima odabira najkasnije 9. rujna 2024. godine.
U sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom ZD-154-ML, 20. lipnja 2024. godine u 11:00 sati, u Odjelu za mlade Gradske knjižnice Zadar održana je početna konferencija. Na ovom prvom događanju sudjelovalo je 68 osoba, uključujući 44 mlade osobe, 8 donositelja odluka, predstavnike partnerskih organizacija te članove različitih organizacija civilnog društva, javnih institucija i obrazovnih ustanova.
Konferencija je započela uvodnim pozdravom gradonačelnika Grada Zadra, Branka Dukića. Nakon toga, Silvestar Petrov je predstavio Erasmus+ program i Youthpass certifikat, dok su partnerske organizacije predstavile aktivnosti projekta kojima su nositelji.
Poseban dio konferencije bio je nagradni kviz, koji je uključivao pitanja o aktivnim politikama za mlade na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini te o aktivnom građanstvu. Tri osobe s najviše bodova osvojile su prigodne nagrade. Putem Mentimeter aplikacije, mladi su imali priliku doprinijeti svojim idejama definiranju područja Programa za mlade. Odgovori su bili vidljivi u realnom vremenu, što je omogućilo razmjenu ideja i otvorilo raspravu o potrebama mladih u Zadru.
Kako bi mladi imali priliku ostvariti dijalog s donositeljima odluka organizirana je panel rasprava koju je vodila mlada osoba, Margareta Beltran Miranda, a govornici su bili predstavnici Grada Zadra: Dina Bušič (UO za kulturu i šport), Martina Lenkić (UO za odgoj i školstvo), Jakov Vidović (UO za socijalnu skrb i zdravstvo), Stefani Mikulec Perković (UO za EU fondove) i Branimira Penić iz Hrvatskog debatnog društva. Razgovarali su o izazovima i prilikama za mlade u Zadru. Nakon panel rasprave, sudionici su imali priliku postavljati pitanja i iznositi komentare te su uz osvježenje igrali igru “Potraga za saveznicima” kako bi se upoznali sa sudionicima konferencije i umrežili. Na kraju, sudionici su formirali grupe za refleksiju o provedenim aktivnostima, a neki mladi, zajedno sa Branimirom Penić, koja je ujedno i mentorica za izradu Individualnog plana u okviru Europe Goes Local projekta, u kojemu Grad Zadar sudjeluje, su obišli i prostor budućeg Centra za mlade. Mladi su aktivno sudjelovali i doprinijeli razvoju Programa za mlade Grada Zadra, čime su pokazali da su spremni preuzeti inicijativu i biti aktivni građani svoga grada.
Projekt pod nazivom ZD-154-ML kodnog broja 2024-1-HR01-KA154-YOU-000195670 sufinancira Europska unija kroz program Erasmus+. Ovaj članak odražava stajalište autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.
Sa završetkom školske godine radimo kratku pauzu u radu naših izvedbenih volonterskih skupina koje su proteklih mjeseci vrijedno radile na osmišljavanju i uvježbavanju okolišnih performansa.
SŠ Obrovac: izrada foto performansa na temu potencijalne ekološke katastrofe koja prijeti rijeci Zrmanji
SŠ Gračac: snimanje video performansa na temu odnosa pojedinca i okoliša
U narednim mjesecima očekuje nas provedba okolišne kampanje, volonterski susret te još puno toga.
Projekt „Nova generacija za otpornost zajednice!“ financiran je od strane ‘Središnjeg državno ureda za demografiju i mlade’
Inicijativa financirana od strane Europske unije omogućit će mladima aktivno sudjelovanje u kreiranju javnih politika i poboljšanju kvalitete života u gradu.
Grad Zadar je korak bliže ka ostvarivanju veće uključenosti mladih u procese donošenja odluka s početkom provedbe novog projekta pod nazivom ZD-154-ML kojega vodi Udruga Prizma u suradnji s partnerima Udrugom mladih Ahimsa, Gradom Zadrom, Udrugom Cinaz i Udrugom Trećeprostor. Projekt, koji će trajati od 1. lipnja 2024. do 30. rujna 2025. godine, financira Europska unija s ukupnom vrijednošću od 47.206,00 EUR kroz program Erasmus+.
Projekt ima za cilj aktivno uključivanje mladih s područja Grada Zadra u dijalog s donositeljima odluka, procese donošenja i praćenja politika koje se tiču mladih kroz inovativne i “youth-friendly” načine sudjelovanja mladih.
Grad Zadar je prepoznao potrebu za sustavnim pristupom u razvoju politika za mlade i kroz ovaj projekt namjerava stvoriti temelje za dugoročne promjene koje će poboljšati kvalitetu života mladih u zajednici. Mladi će imati priliku educirati se, razviti tzv. meke vještine i aktivno sudjelovati u kreiranju budućnosti svoga grada.
Jedan od glavnih ciljeva projekta je izrada Programa za mlade Grada Zadra uz uključivanje mladih i relevantnih dionika. Tijekom projekta provest će se istraživanje potreba i želja mladih kroz anketne upitnike, fokus grupe te tematske i kreativne radionice. Također, organizirat će se edukacija o zagovaranju i mogućnostima sudjelovanja mladih u procesima donošenja odluka.
Popis aktivnosti koje planiramo provesti:
Početna konferencija
Seminar: Aktivno građanstvo
Spikaonica: Glas tinejdžera
Aktivistička oluja mozgova
Studijski posjet: Primjeri dobre prakse
Ljubav bez straha: Prevencija nasilja u vezama
Prostori, aktivnosti i usluge za mlade
Analiziram dok improviziram
Put do znanja i aktivnog sudjelovanja
Mladi u kadru
Živi plakati
Mentalna enciklopedija
Postani gradski vijećnik!
KvArtaonica
Mladi odlučuju: Prioriteti i akcijski plan
Završna konferencija
Projekt je izvrsna prilika da mladi koji žive ili borave u Zadru (učenici, studenti, zaposlene i nezaposlene mlade osobe u dobi od 13 do 30 godina starosti) izraze svoje potrebe i svojim idejama pridonesu izradi Programa za mlade Grada Zadra.
Provedbom ovog projekta očekuje se značajno povećanje razine uključenosti mladih u procese donošenja odluka u Zadru. Projekt će mladima pružiti alate i znanja potrebne za aktivno sudjelovanje u društvenim i demokratskim procesima, osiguravajući da njihov glas bude adekvatno zastupljen u kreiranju javnih politika.
Mladi, organizacije civilnog društva i zainteresirani građani, pozivamo vas da se uključite u aktivnosti projekta i pridonesete stvaranju boljeg i integriranog okruženja za mlade u Zadru. Osigurajte da glas mladih bude snažno i jasno zastupljen u procesima donošenja odluka koje utječu na njihov život!
Za više informacija o projektu te kako se uključiti javite nam se na treceprostor@gmail.com
Projekt pod nazivom ZD-154-ML kodnog broja 2024-1-HR01-KA154-YOU-000195670 sufinancira Europska unija kroz program Erasmus+. Ovaj članak ostvaren je uz financijsku potporu Europske komisije. Članak izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njemu nalaze.
Veliko hvala svim izvođačima i umjetnicima koji su u ova tri dosadašnja izdanja postali dijelom naše male velike festivalske zajednice. Hvala svim donatorima, sponzorima, suradnicima, podržavateljima, prijateljima festivala.
Vidimo se dogodine još jači i pametniji. Divniji… I divljiji!!! United by Third Goat
Održavanje festivala TREĆA KOZA podržali su Općina Ližnjan, Ministarstvo kulture i medija RH i Turistička zajednica Ližnjan-Lisignano.
Donacije i sponzori: Eko-bira Kampanjola, Janaf d.d
Partneri i suradnici: Plartforma, Pula Herculanea
Medijski pokrovitelji: Glas Istre HR, Istarski.hr, Radio Istra, Radio Pula, Radio Maestral, Kulturistra Portal
U sklopu projekta ‘Nova generacija za otpornost zajednice’ provedene smo dvije edukativne radionice za učenike SŠ Gračac i SŠ Obrovac.
1.Ciljevi održivog razvoja u mojoj zajednici
Mladi su naučili: Kako prepoznati izazove u svojoj zajednici? Kome se obratiti? Kako implementirati održive prakse u svakodnevnom životu?
2.Provedba okolišnih kampanja u javnom prostoru
Mladi su naučili: Što su kampanje i čemu služe? Kako definirati slogane, vizuale i ciljeve kampanje? Kako se suočiti s izazovom na kreativan način?
Na radionicama je sudjelovalo sveukupno 69 učenika. Kroz dijalog, predavanje, radne zadatke itd. družili smo se i radili. Nastavljamo sa aktivnostima u sklopu kojih će najmotiviraniji polaznici edukacija postati dio izvedbenih volonterskih skupina.
Projekt „Nova generacija za otpornost zajednice!“ financiran je od strane ‘Središnjeg državno ureda za demografiju i mlade’.
Radosni smo što možemo s vama podijeliti vijest kako je festival TREĆA KOZA dobio prestižnu europsku oznaku kvalitete EFFE 2024-2025 čime se upisao u zajednicu izuzetnih međunarodnih umjetničkih festivala.
TREĆA KOZA svoj je novi outfit prigodno dobila uoči trećeg izdanja na kojemu će se predstaviti umjetnički radovi nastali u sklopu ovogodišnje festivalske međunarodne umjetničke rezidencije te izvedbe umjetnika koji kroz umjetnost kritički progovaraju o sve zamršenijem odnosu ljudi prema prirodi, drugim vrstama, tehnologiji i različitim društvenim krizama i rizicima kojima korijen nalazimo u najvećoj krizi od svih, a to je ekološka kriza.
TREĆA KOZA predstavlja koherentan umjetnički program koji uključuje međunarodne i lokalne umjetnike, podržava kontinuirani umjetnički razvoj, pruža priliku za nadolazeće i afirmirane umjetnike da stvaraju ili budu predstavljeni u programu festivala. Poseban je naglasak na participativnim umjetničkim programima koji povezuju zajednicu u ideji održivosti i inkluzivnosti.
Festival je smješten u malo istarsko obalno mjesto čime je ukorijenjen u lokalnoj zajednici potičući veze među izvođačima/izvedbama i publikom, kroz predstavljanje novih modela međusektorske suradnje i povezivanja umjetnika, publike i osoba koje svojim načinom života i rada predstavljaju pimjere dobrih praksi održivih modela poslovanja i kreativnosti, npr. eko-farmeri, predstavnici lokalnih akcijskih grupa, stručnjaci iz područja održivog razvoja i suvremenih izvedbenih i interdisciplinarnih umjetnosti.
TREĆA KOZA je angažirani festival koji se povezuje s publikom i kroz niz edukativnih programa te izvedbama kojima se potiče i promovira transformativno iskustvo za publiku i umjetnike.
Novi projekt za mlade udruge Trećeprostor traje 12 mjeseci (1.1.2024. do 31.12.2024.). Provodi se na području Zadarske županije (Gračac i Obrovac) u partnerstvu sa Srednjom školom Gračac te srednjom školom Obrovac.
Cilj projekta je osnaživanje mladih s područja Zadarske županije u području primjene ciljeva održivog razvoja na lokalnoj razini te u području provedbe okolišnih kampanja.
Trećeprostor će znanje mladima prenositi kroz izvedbu, izvedbene zadatke te kroz rad u volonterskim susretima.
U narednim mjesecima očekuje nas: Provedba izvedbenih radionica; rad s volonterskim izvedbenim skupinama; osmišljavanje i izvedba okolišnih performansa; volonterski susret; provedba okolišnih kampanja.
Projekt „Nova generacija za otpornost zajednice!“ financiran je od strane ‘Središnjeg državno ureda za demografiju i mlade’.
Fotografija sa sastanka projektnog tima u SŠ Obrovac